O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)
Opstilling med forårsbuket med bøgegrene, vilde roser og pinseliljer. Usigneret. Olie på lærred. 74×58.
Antagelig nr. 3 under 1859 i Hanne Westergaards fortegnelse over O. D. Ottesens værker.
Flere større reparationer/lapper på bagsiden. Mindre krakeleringer. Retoucheringer. Minimal afskalning.
Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018
12 bud