Tue Poulsen (f. København 1939)
Et par små bordlamper samt seks flaskeformede vaser og en kugleformet vase af stentøj. Dekoreret med indridsninger i relief samt delvis med brunsort, okkerbrun og blå glasur. Stemplet Tue, Denmak. Kugleformet vase dog sign. Tue, Danmark. Vaser: H. 15,5–18. Lamper: H. inkl. fatning 30,5. (9)
Et par flaskeformede vaser med mininale afslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
22 bud