2448/570
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Fritstående skrivebord af teak, sarg med tre integrerede skuffer. Model 93–3. Formgivet 1955. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. 1950–1960'erne. H. 74. L. 145. B. 75.
Litteratur: Bygge & Bo, juni 1956.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og skjolder. Afslag på lak.
Vurdering