SALMEBØGER
Harboe - Høegh Guldberg (red.): Psalme-Bog eller En Samling af gamle og nye Psalmer, Til Guds Ære og Hans Meenigheds Opbyggelse. Kbh: Waÿsenhuuses Bogtrykkerie 1783. Lille 8vo. Indb. samt helbind af pergament med blind- og sølvtrykt dekoration på ryg og permer. Påmalet forskellige farver. På begge permer over gengivelse af den norske løve:”Fred og Retfærdighed blomstre i Landet – Gud give Frugter og Fisk fra Vandet”. Med tresidet ciseleret guldsnit. Spænder mangler. + Allgemeines Gesangbuch. Altona: Eckhardtchen Schriften 1786. 8vo. Indb. i samt. farvet, blindtrykt og (tidl.) guldtrykt helpergamentbind med støbte delvis forgyldte sølvspænder. I bindets midterfelt har der tidligere været påklistret, sandsynligvis kolorerede kobberstik. Med guldsnit med indpunslet blomsterdekoration. (2)
Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021