2447/964
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2”. To pendler med skærme af tre-lags opalglas, forkromet fatningshus og skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 28. (2)
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En manglende overskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
1170188 |