1947/606
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Scirocco”. Et par lænestole med stel af palisander, sæde, ryg og armlæn samt løse hynder udspændt med sort patineret skind skind. Udført hos Norell Møbler, Sverige. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag