1721/​615

Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)

“Happiness”, 1984. Sign. RJ i bunden. Skulptur af sortmalet træ. H. 203 B. 182 D. 180

Bemærk: Eftersyn på Baltikavej 10, Nordhavn, København.

I 1986 markeres Robert Jacobsens østerlandske eventyr for alvor med afsløringen af den monumentale jernskulptur “Venskab” i Folkerepublikken: “Jeg som ikke skriver, jeg så på den kinesiske skrift ... Jeg så dem skulpturelt”, siger Robert Jacobsen. Fra hans atelier nær Egtved arbejder kunstneren i hans senere virke en del med den kinesiske kalligrafi. Tegnenes enkle skønhed appelerer til Jacobsen, og udmønter sig i en række skulpturelle abstraktioner med tilknytning til Kina, hvoraf ingen formatmæssigt kan stå mål med den storslåede “Venskab”.

Fortællingen starter mange år tidligere; helt tilbage til Egtved-pigen og hendes gravsted i den bølgende natur omkring Vejle Ådal. Her udfører Jacobsen i årene 1986–1991 en række landskabsskulpturer i dialog med stedets historie, materialer og solens færd over himmelen. Mens dagen bevæger sig fra lys mod mørke, og året går fra vinter mod sommer, skifter skulpturerne karakter.

“Happiness” fra 1981 er en mindre træ-model af “Venskab”. Skulpturen skuer frem og tilbage i historien, tidløs men dog betinget af øjeblikket, som en ur-form forud for arbejdet både med den jyske natur og den kinesiske kultur.

Skulpturen findes i flere varianter. En bronzevariant af skulpturen er opstillet i Kgs. Have, mens den store jernskulptur i dag er videresolgt til Sammlung Würth, Künzelsau, Tyskland.

Litteratur: Varianter af figuren omtales i Descargues: “Robert Jacobsen: Samtaler 1971–1991” s. 132 og Göteborg Konstmuseum: “Theme Chinois” kat. nr. 2. Udstillet: Den Sorte Diamant, København, ca. 1995. Proveniens: Jydebrødrene (Bdr. Petersen) Proveniens: Galerie Edeling, København.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Moderne kunst og design, 23. maj 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK

55.000 DKK
(Autobud) 50.000 DKK
48.000 DKK
(Autobud) 40.000 DKK
38.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
25.000 DKK