2109/522
Torbjørn Afdal (f. Voss 1917, d. Oslo 1999)
Ovalt spisebord af palisander med udtræk og to tillægsplader. Udført hos Bruksbo, Norge. H. 73,5. L. 210/310. B. 120. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag