2109/​522

Torbjørn Afdal (f. Voss 1917, d. Oslo 1999)

Ovalt spisebord af palisander med udtræk og to tillægsplader. Udført hos Bruksbo, Norge. H. 73,5. L. 210/310. B. 120. (3)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK