1623/749
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Festivaal”. Oval bakke af orangelakeret ahorn. Model 1103. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. L. 68,5. B. 53.
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Litteratur: Dansk Designs brochure ca. 1965, s. 24.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Huller til vægmontering på bagsiden.
Moderne kunst og design, 7. juni 2016
Vurdering
Hammerslag