2101/704
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Lagkagekniv og kageske med skafter af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. L. 26,5 og 23,3. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ståldele med mærker fra polering med ståluld. Ornamentik mangler delvist oxidering.
Moderne kunst og design, 5. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud