1418/​688

Svenn Eske Kristensen (f. Thisted 1905, d. 2000)

Skab af palisander opsat på høje, tilspidsende ben med tværsprosser. Front med to jalousilåger samt to skuffer med udskårne greb. Interieur af ahorn med justérbare hylder. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. H. 140. B. 155. D. 48.

CITES-certifikat medfølger.

Brugspatina, herunder ridser, mærker og skjolder.

Moderne kunst og design, 29. april 2014

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK