1946/1188
Koralsmykkesæt af 14 kt. guld bestående af halskæde prydet med talrige polerede og udskårne koralperler, ring prydet med carbochonslebet koral, et par ørestikker hver prydet med koralperle samt et par perleørestikker hver prydet med kulturperle. (6)
Halskæde L. 43 cm. Ring str. 55,5 cm. Perleørestikker L. 3 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En koralperle mangler på halskæden.
Smykker, 13. november 2019
Vurdering
Hammerslag