877/​18

I. P. Møller (f. Faaborg 1783, d. København 1854)

Købt af Øregaard Museum i februar 2018.

Parti fra Jægersborg med med udsigt til Schæffergaarden og Gentofte kirke. I forgrunden holdes der frokost i det grønne. Sign. Møller pinx 1806. Olie på lærred. 74×97.

I. P. Møller udstiller første gang på Charlottenborg i 1807 med et maleri med titlen “Udsigt fra Charlottenlund. Komposition”.

Den tyskfødte Didrik Schäffer, der var kendt for rokokointeriøret i Moltkes Palæ på Amalienborg, opførte 1755 den store smukke hovedbygning i rokokostil. Stedet ejes i dag af Fondet for Dansk-Norsk Samarbejde og bruges bl.a. til konferencer.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. februar 2018

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK