2442/​519

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

Rund vase af stentøj med smal munding og reliefdekor. Dekoreret med mosgrøn glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 25. Diam. 22.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. 2. sortering.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

103325 5.500 DKK
1021892 (Autobud) 5.000 DKK
103325 4.800 DKK
1021892 4.600 DKK
888592 4.400 DKK
920941 4.200 DKK
826128 4.000 DKK