Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Parti fra Via Giulia i Rom med Fontana del Mascherone. I baggrunden udsigt til Gianicolo. Sign. T. Læssøe Rom. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 22×29.
Papiret er gulnet. Let foxing. Undersøgt i rammen.
808896 | ||
221499 | ||
899718 |