1921/717
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 501”. Lænestol af formbøjet egetræ, tilspidsede ben, betræk af grå uld. Formgivet 1967. Udført hos Getama, 2018.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København. Litteratur: Mobilia nr. 138–43, 1967.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
27 bud