Niels Koefoed (, Danmark. 20. århundrede.)
“Lis”. Et sæt på seks højryggede stole med stel af Rio-palisander, betrukket i sæder med beige stribet uld. Udført hos Koefoeds Møbelfabrik. 1960–1970erne. (6)
Litteratur: Koefoeds Møbelfabrik, katalog 1966.
CITES certifikat medfølger.
Let brugsslitage.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015
18 bud