Frederik Visby (f. Tikøb 1839, d. Risskov 1926)
Gadeparti med en kvinde, der hviler sig på en kantsten, antagelig fra Mellemamerika eller de Dansk-Vestindiske Øer. Sign. Visby. Olie på lærred. 31×25.
Frederik Visby var elev af Niels Simonsen på akademiet. Han deltog som tegner i krigen 1864, og rejste året efter til Dansk Vestindien og gennem USA og Mellemamerika til San Francisco. Hjemme i Danmark igen uddannede han sig til tandlæge for omkring 1880 atter at vende tilbage til Dansk Vestindien.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1103, 2011 nr. 1061.
Minimale retoucheringer. Enkelt reparation i venstre side samt minimal retoucheret revne ca. 5 mm i nedre venstre hjørne.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020