2033/506
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial”. Et par armstole med stel mahogni, løse sæderammer med flet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med rødligt skind. Model PJ 149. Udført og mærket hos P. Jeppesen, St. Heddinge. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Enkelte mindre defekter i flet på sæderammer. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud