2120/1049
Harald Folmer Gross (f. 1888, d. 1961)
Gulvvase af lertøj med indridsede lyn og skyer. Dekoreret med brunlige og blå glasurer. Sign. H. F. Gross og 2268. Udført og stemplet hos Knabstrup. H. 45.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Større glasurafskalninger. Krakeleringer i glasuren.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
35 bud