2139/​841

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

En skål og en vase af stentøj. Skål udvendigt modelleret med riller i relief samt dekoreret med grågrøn glasur. Vase modelleret i oktagonal form samt monteret med munding og blad-dekor af sølv, samt dekoreret med sortbrun og grøn glasur. Sign. monogram, skål desuden med 89, vase med 86. Sølv stemplet. Skål: H. 7,5. Diam. 15,5. Vase: H. 14. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skål med uregelmessighed i bunden, hidrørende fra fremstillingen samt et minimalt afslag på fodrand. Sølvmontering med mørke overfladepletter.

Fra i Havnen

Moderne kunst og design, 28. september 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Dette emne er udgået

(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK