Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
En skål og en vase af stentøj. Skål udvendigt modelleret med riller i relief samt dekoreret med grågrøn glasur. Vase modelleret i oktagonal form samt monteret med munding og blad-dekor af sølv, samt dekoreret med sortbrun og grøn glasur. Sign. monogram, skål desuden med 89, vase med 86. Sølv stemplet. Skål: H. 7,5. Diam. 15,5. Vase: H. 14. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skål med uregelmessighed i bunden, hidrørende fra fremstillingen samt et minimalt afslag på fodrand. Sølvmontering med mørke overfladepletter.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Dette emne er udgået