2434/60
Rokoko miniature hovedvandsæg af guld, antagelig vedhæng til chatelaine, drevet med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk, top med øsken, på rundt fodstykke, indvendig med original svamp. Ustemplet. Ca. 1760–1770. Vægt ekskl. svamp 5.6 gr. H. incl. øsken 4,2 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Topkant med lille hul, bundkant med manglende kantstykke.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud