Daniel Spoerri (f. Galati, Rumænien 1930)
“Solvente da Bruciare” eller “Rifiuti di Tegna”. Sign. på bagsiden Spoerri 69. Mixed media på plade. 20×20.
Udstillet: “Dødsspringet”, Charlottenborg, København, september 1976, geng. i kat., upag. Proveniens: Jysk Kunst Galerie, København. Erhvervet hér af nuværende ejer.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016