2411/733
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Dråbeformet vase af stentøj. Dekoreret med lys gul glasur. Sign. E.ST.N. Udført og mærket hos Saxbo, Denmark, 67. Udført 1950–1968. H. 13,5. Diam. ca. 9,5.
Proveniens: Tidligere ansat ved Saxbo.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Fodrandens yderkant med et lille afslag.
Moderne kunst og design, 12. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud