Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)
Studie af store sten. Usigneret. Betegnet på bagsiden Bru[u]nshaab Viborg 20. Juli 1874. På blændrammen attesteret af kunstnerens hustru: “Dette Maleri er udført af min afdøde Mand, Joakim Skovgaard, da han var 18 Aar”. Olie på lærred. 22×29.
Enkelte minimale retoucheringer, afskalninger og ridser. Forstærket langs kanterne.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
17 bud