2121/825
Dansk møbeldesign
Overpolstret to-personers sofa med ben af bejdset bøg, forben med sko af messing, betrukket med brunt skind beslået med messingsøm. 1930–40'erne. L. 152.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ombetrukket.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag