2121/​825

Dansk møbeldesign

Overpolstret to-personers sofa med ben af bejdset bøg, forben med sko af messing, betrukket med brunt skind beslået med messingsøm. 1930–40'erne. L. 152.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ombetrukket.

Moderne kunst og design, 25. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag