2442/7068
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Seks armstole af mahogni, ryg og sider med flet. Sædehynde betrukket med rød/brunt alcantara. Model 7703. Udført hos Fredericia Furniture. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Nogle større afslag på stel. Mindre fletdefekter. Hynder med pletter og smuds.
Vurdering
883577 | ||
1092713 | ||
817240 | ||
1092713 | ||
1146892 |