905/​3

Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)

“Ved Arresø”. 1838. Usigneret. Olie på lærred. 44×59.

Udstillet: Kunstforeningen, 'De Ukendte Guldaldermalere', 1982 nr. 90.

I kataloget står der følgende om maleriet: “I den tidligere del af sit virke som landskabsmaler helligede Læssøe sig den danske natur. I 1838 søgte han motiver ved Arresø, hvor vennen J. Th. Lundbye allerede havde været året før. Denne skildring af det åbne landskab kort efter solnedgang kan meget vel være skabt foran motivet.” (s. 61).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 406, 1980 nr. 131. Kunsthallen juni 2003, nr. 333, afb.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag