2142/682
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær skål af stentøj, yderside modelleret med vertikale riller. Dekoreret med grå glasur med grønne elementer. Sign. monogram, 123. H. 8,7. Diam. 19.
Indvendigt med kalkrander. Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
45 bud