2148/​897

Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)

Svend Lindhart (f. København 1898, d. 1989)

Fire kvindefigurer af uglaseret lertøj. To sign. HAK og to med støbt signatur Sv. Lindhart. H. 14,5–24. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Svend Lindhart figur med krabbe på base: Nogle små afslag på basen samt reparation ved kvindens fod mod basen. Svend Lindhart “Tut” figur med afslag ved knold. Kähler figur med kvinde der bukker sig forover: Et afslag på basens ene hjørne.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK