2433/​63

Fem antagelig cypriotiske krukker af terracotta, en dekoreret i sort med net dekoration. 1. årt. f. Kr. H. 13–22 cm. (5)

Proveniens: Erhvervet i 2021, Bruun Rasmussen Kunstauktioner auktion 2150 lot 7525.

Tidligere Bertil Sjöberg (1914–1999). Bertil Sjöberg var en svensk kunstmaler, der arbejdede både i Danmark, Spanien og Sverige. Fra omkring midt 1960erne til 1970erne etablerede han sin antiksamling og erhvervede antikker både på auktioner og gallerier.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Med afslag på kantrande, en med reparation ved rand og hals, to med gennemgående revner i siden For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?