2046/544
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af diskometal med kanneleret korpus på firsidet, afrundet fodstykke. Stemplet monogram Just A., Danmark. Dessin 1859. H. inkl. skærmholder 47 og 47,5. (2)
Enkelte mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 12. november 2020
Vurdering
Hammerslag