Foto endnu ikke klar
888/​1044

Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

Sofabord af massivt nøddetræ opsat på “trommestiksben”. Trekantet top med afrundede hjørner og cirkulære indlægninger samt indlagt monogram. Sign. Moos 1952. Udført 1952 af snedkermester Peder Moos. H. 54,5. Diam. 63.

Proveniens: Percy von Halling-Koch, herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 26. september 2019

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK