Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
“Aladdin” og “Storviziren”. To figurer af chamotte. Delvis dekoreret med turkis og blåsort glasur. Begge sign. Johannes Hedegaard, hhv. 21369, 24/35 og 21700. Kgl. P. H. hhv. 48,5 og 44. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. “Storviziren”: En hånd med to reparerede fingre, den anden hånd med en repareret finger. “Aladdin”: Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
21 bud