Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
Ung rygvendt kvinde står med en kattekilling i et udhus. Solen strømmer ind gennem døren i det mørke rum. Sign. monogram. Olie på lærred. 65×51.
Mindre retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020