Foto endnu ikke klar
891/​1398

Niels Holger Rasmussen (f. Slagelse 1871, d. København 1952, dansk arkitekt)

Et par Art Deco bænke af bejdset eg med drejede, udskårne ben monteret på profilerede meder. Kant dekoreret med bladmotiv. Løs sædehynde betrukket med lyst nistret stof, kedder af naturskind. Udført ca. 1924–27. H. stel: 28/32. H. inkl. pude: 45. L. 100. B. 70. (2)

Proveniens: Den danske Frimurerloge, Blegdamsvej.

Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen [red.]: “Herculanum paa Sjælland”, afb. figur 328, s. 351, s. 352: “I årene 1924–27 opførtes på Blegdamsvej i København Stamhuset for Den danske Frimurerorden. Den bombastiske og dramatiske blok fortæller om godt skjulte handlinger - den avfiser, men lokker også. Huset blev allerede inden 1920 tegnet af Holger Rasmussen med Vilh. Lauritzen som medarbejder. Indvendigt er huset rigt, forunderligt og spændende. I forhallen og i en af de imponerende logesale findes stole og bænke i nyantik stil. Hvem af arkitekterne, der har tegnet dem kan ikke fastslås med sikkerhed, heller ikke af hvem, der udførte dem; frimurerordenen har været behjælpelig med at gennemgå bygningens regnskaber. Men man tør vel gætte på, at det er Holger Rasmussen. Forhallen en møbleret med nogle lave, brede taburetter, hvis ben kan være inspireret af M.G. Bindesbølls bordben på Thorvaldsens Museum eller direkte fra den antike broncekline fra Boscoreale (...). Den påmalede bladfrise antyder dog det første..”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

115.000 DKK