2109/2
Dansk flisebord af bemalet og udskåret træ på let svungne ben, sarg med skuffe, plade med 35 hollandske fliser af fajance dekoreret i mangan med bibelske motiver. Rokokoform. 19. årh. H. 77. L. 93. B. 68.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Revner i fliserne, nogle er flækket. Afskalninger. Restaureret.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag