2422/​563

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Justérbar kontorstol med drejestel af forkromet og blålakeret træ og metal, betrukket i sæde og ryg med sort møbelstof. Udført hos Planmøbel. 1950'erne.

Litteratur: Lignende model præsenteret på “God Form”, det 48. Danske Købestævne i Fredericia i 1958.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Senere lakering. Betræk med slitage og huller.

Moderne kunst og design, 28. maj 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag