Foto endnu ikke klar
891/​75

Elliott Daingerfield (f. Harpers Ferry 1859, d. New York 1932)

“Trees on The Canyon Rim”. Sign. E. Daingerfield. Olie på lærred. 77×92.

På blændramme udstillingsmærkat fra Canadian National Toronto Exhibition 1914.

Elliott Daingerfield var en amerikansk landskabsmaler, der levede og arbejdede i North-Carolina. Hans landskaber har en nærmest sublim/romantisk karakter, der prøver at udtrykke en forbindelse mellem natur og spiritualitet - en form for 'visionær stil'. Han var bland andet inspireret af den europæiske symbolisme men også - blandt andet gennem den amerikanske landskabsmaler George Inness - af Barbizon-skolen, Hudson River-skolen og old masters. Dette landskab er et typisk eksempel på hans sublime romantiske stil.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

270.000 DKK