Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
Syv vaser samt figur i form af hval. Alle af klart glas, dekoreret med graverede motiver. Alle sign. Udført hos Kosta, Sverige. H. 8,5–25,5. (8)
Almindelig patina, herunder ridser og mærker. En vase med en smule glaspest.
Moderne kunst og design, 13. november 2018