Leopold Günther-Schwerin (f. Hamborg 1865, d. Wiesbaden 1945)
Udsigt over Schwerin. Sign. L. Günther, betegnet på bagsiden “Ansicht von Schwerin/Meckl. vom Zippendorfer Gehölz aus. Aufgenommen im August 1833 von Leopold Günther”. Olie på lærred monteret på malepap. 47,5×35.
Beskrivelse rettet 18/7 18.
Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018