Sættebakke af porcelæn, oval, dekoreret i farver og guld med folklore sceneri. Meissen, 19. årh. 24×32 cm.
Proveniens: Kong Frederik VIII (1843–1912) og Dronning Lovisa af Danmark (1851–1926), Frederik VIII's Palæ på Amalienborg; dernæst deres søn og svigerdatter, Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; dernæst deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; herefter deres søn, Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) indtil i dag.
Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg
Forgyldning med nogen slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023
28 bud