2126/​254

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

“Gammel læsende Kone”. Opus 1. Tryksign. A. A. 96. Radering. Lysmål 19,5×16.

Anerkendt allerede i sin samtid og indtil i dag behøver kunstneren Anna Ancher umiddelbart ingen introduktion. Med en tidlig interesse for og udøvelse af kunsten - indledningsvist suppleret af undervisning på Vilhelm Kyhns malerskole for kvinder og senere med vejledning fra blandt andet Michael Ancher og Puvis de Chavannes i Paris - undersøgte Anna Ancher lyset og farven i maleriet og udfoldede her i de fortrinsvis hjemlige motiver de farvemættede værker, hun i dag både i Danmark og internationalt er så kendt for.

Denne auktion byder på den eneste kendte radering af Anna Ancher. Peter Michael Hornung omtaler i fjerde bind af Ny Dansk Kunst værket “Gammel læsende Kone”: ”Raderingen er af kunstneren optimistisk betegnet “Opus 1“, men den blev aldrig fulgt op af andre arbejder i samme medium. Den bygger på en 14 år ældre pennetegning, som til lejligheden er blevet forenklet og tættere beskåret forneden. Modellen til den læsende, gamle kone er Lene, der også plukker måger i maleriet fra 1883. Hendes krumme ryg og hendes lille hoved slår en dobbeltbue ind mod billedets midte, og i raderingen står sjalets mørke skravering kontrastfuldt ud mod den lysfyldte baggrund."

Minimalt papirtab ved nedre kant. Enkelte minimale misfarvninger. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. juni 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.000 DKK