1416/​1735

Et par kinesiske urtepotteskjulere af porcelæn i overglasur med figurscenerier, bund med græsk nøglemønster og bladværk i underglasur. Signerede. 19.-20. årh. H. 36,5. Diam. 46. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 17. april 2014

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK

27 bud

(Autobud) 100.000 DKK
95.000 DKK
(Autobud) 90.000 DKK
85.000 DKK
(Autobud) 80.000 DKK
75.000 DKK
(Autobud) 70.000 DKK
65.000 DKK
60.000 DKK
(Autobud) 55.000 DKK
50.000 DKK
(Autobud) 46.000 DKK
44.000 DKK
(Autobud) 38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK