Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Fabeldyr, Djerba 1948. Usign. Olie på lærred. 44×51
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 560. Udstillet “Asger Jorn”. Separatudstilling, Galerie Breteau, 2–16 november, Paris, 1948. Proveniens: Galerie Breteau, Paris, erhvervet fra kunstneren. Proveniens: Maleren Victor Brockdorff.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 4. december 2018