To kinesiske penselvaskere af porcelæn, dekorerede i blå med drager. Mærket Qianlong, men 19. årh. Diam. 10 og 13. Samt to skåle af porcelæn, dekoreret i blåt med landskaber. Den ene mærket Kangxi. H. 3 og 3,8. Diam. 8 og 11. (4)
Proveniens: Hidrørende fra en dansk, privatsamling efter to generationers ophold i Kina mellem 1885–1945.
Stor penselvasker med mindre brændingsrevne og sprunget glasurboble på spejl samt afslag under fodrand. Lille skål med små knopper indvendig, stor skål med fordybning/hul i glasuren samt overfladeridser.
Varia, 4. juli 2019
36 bud