2204/808
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet No. 01245. Udført hos Louis Poulsen i 2003. Diam. 60.
Kun produceret i tre måneder frem til 31. december 2003.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En overskærm med revne. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag