905/​6

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“To italienske hyrdedrenge siddende ved ilden”. Usigneret. Dateret Roma 1835. Olie på lærred monteret på lærred. 22×29.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981 nr. M. 97. Replik efter nr. M. 98 i fortegnelsen: “To hyrdedrenge i den romerske Campagne”, (med målene 50 × 62). Dette solgt på Bruun Rasmussen auktion 650, 1998 nr. 265 for hammerslag 780.000 DKK, nu på National Gallery of Scotland i Edinburgh (inv. nr. NG 2707).

Rørbye påbegyndte arbejdet på det store maleri d. 18. december 1834 og færdiggjorde det d. 26. januar 1835. I sin dagbog, d. 28. marts 1835, omtaler han nærværende maleri: “Tegnet paa en lille Copie af mit Malerie med Hyrdedrengene”.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 no. 65.

Charlottenborg, “Udstilling af dansk Kunst fra Italien”, 1909 nr. 316.

Proveniens: Martinus Rørbyes efterladte samling, auktion 1849 nr. 41, “Drengenes Ansigter dog ikke fuldførte”. De maledes senere færdige af Wilhelm Marstrand.

Kammerherre C. von Bornemanns samling (1905, 1909).

Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion, del III, Winkel & Magnussen 388, 1954 nr. 99.

Museumsbygningens Kunstauktioner, Maj 2003, nr. 37, afb. s. 23.

Woolley & Wallis, Salisbury, auktion Marts 2020 no 354, afb. s. 156.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK