2110/​761

Dansk Snedkermester

Meget langt “Shaker” konsolbord af massivt ubehandlet egetræ. Stel med belag af messing. Top af tyk rustik massiv egeplanke med uhøvlede irregulære sider. Udført ca 1950–60erne. H. 72. B. ca 62–70. L. 245cm.

Ridser og mærker. Restaureret. knaster and fyldninger på top , gamle ormehuller langs sider på top.

Moderne kunst og design, 9. marts 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag